Черговий "космічний" моніторинг лісу

Статті
Теґи: | |
П’ятниця, 3 квітня 2015 г.

Сайт "Екобезпека" оприлюднив інформацію про впровадження в Україні чергового моніторингу незаконних рубок лісів, для чого серед іншого використовуватимуться кошти виділеного урядом Німеччини гранту у розмірі 14 мільйонів євро.

Радник міністра екології та природних ресурсів з міжнародних питань Костянтин Ярмоленко повідомив, що за допомогою німецьких супутників побачать з орбіти не тільки вирубки, але й номери машин “лісорубів”.

У минулому під егідою М.Злочевського та Е.Ставицького Мінприроди уже витратило десятки мільйонів гривень із державного бюджету на космічний моніторинг, у тому числі незаконних рубок лісу. Згідно повідомлення уряду система була здана в експлуатацію 28 квітня 2012 року. Однак ефективність цієї системи викликає обґрунтовані сумніви, серед іншох критичних коментарів дозволимо собі процитувати резюме опублікованої у червні 2012 року статті «Космос» чи закон? Що насправді потрібно українському довкіллю?:

Ось і виходить, що всі ці розмови про космос – лише ширма, за якою ховається небажання нинішньої влади бачити та вирішувати справжні проблеми охорони довкілля в країні.


А для чого нам така влада, яка не хоче і не може захистити наші основні конституційні права – на чисте повітря, на чисту воду, на здорове середовище? А українському довкіллю насамперед потрібні порядні і професійні керівники, порядна і чесна влада.

Цитата надалі актуальна - замість реальних реформ Мінприроди під керівництвом І.Шевченка продовжує сумнівні коштовні проекти М.Злочевського та Е.Ставицького.

А моніторинг вирубок лісів, у тому числі незаконних, достатньо ефективно можна проводити із використанням безкоштовних джерел даних. Насамперед посадовцям Мінприроди вартує ознайомитися із відкритою системою GlobalForestWatch, яка агрегує дані із різних джерел.

Нижче приведена взята із цього сайту карта зміни лісового покриву за 2001-2013 роки, де червоним кольором відображений вирубаний ліс, а синім приріст площі лісу.

натисніть для більшого зображення

Система дозволяє масштабувати карту до конкретної вирубки, експортувати дані у поширених форматах для подальшої їх обробки. Нижче приведена карта частини Карпат у Сколівському районі Львівщини.

натисніть для більшого зображення

Для порівняння дві карти за 2001 та 2013 рік (червоним - вирубаний ліс, синім - приріст площі лісу із наростаючим підсумком).

натисніть для більшого зображення  натисніть для більшого зображення
2001 рік  2013 рік

Очевидно, що вирубки лісу у Карпатах, особливо у останні роки, мають загрозливий характер і при таких темпах через десяток-другий років рубати просто буде нічого.

Хижацьке винищення лісів за потурання чи безвідповідального відношення влади - питання значно ширше. Ця замітка має на меті насамперед продемонструвати можливості використання відкритих джерел інформації у охороні довкілля замість чергового безвідповідального витрачання "космічних" грошей на космічний "моніторинг".